Ekipa Robotike iz Slovenije osvaja svet

Zgodbe iz zakulisja dela posameznikov in ekip

 

Ekipa Robotike iz Slovenije osvaja svet

 

Kako izgleda delovno okolje, v katerem razvijaš robota, ki se brez trkov premika med ljudmi in skladiščnimi regali? Kako oblikuješ floto avtonomnih vozil, ki se sama uči poti po skladišču?

Na ta vprašanja odgovarjajo in inovativno rešujejo izzive v Epilogovem oddelek Robotike. To je multidisciplinarna ekipa, ki na stičišču mehanike, elektronike in programske opreme razvija rešitve za prihodnost notranje logistike. V klepetu z njihovo vodjo dr. Viktorjem Zaleteljem in Gorazdom Grkmanom, razvijalcem elektronike, zadolženim za kakovost, se poglobi v zakulisje njihovega dela.

 

Če bi v treh besedah opisali vaš oddelek, bi to bile … 

Viktor: Inovativni. Sistematični. Zagnani. 

Kaj vse delate v oddelku Robotike?
Viktor: Razvijamo mobilne robotske platforme, ki omogočajo avtonomno manipulacijo in transport materiala v skladiščno-proizvodnih okoljih. Naše rešitve morajo delovati zanesljivo – v realnem svetu, med ljudmi, vozički, stroji … In to v vseh pogojih. Naš cilj je, zagotoviti popolno avtonomijo robota  z možnostjo sodelovanja s človekom, ki se lahko integrira v širši logistični sistem.

Kako poteka razvoj takšnih rešitev?
Viktor: Pokrivamo celoten cikel – od ideje in koncepta do načrtovanja mehanike in elektronike, razvoja vgrajene programske opreme, prototipiranja, testiranja, validacije, industrializacije in priprave tehnične dokumentacije. Na koncu rešitev predamo v proizvodnjo in jo spremljamo tudi v fazah produkcije ter obratovanja pri stranki. Pomembno je, da vsak del sistema razumemo in obvladujemo v celoti. 

Kaj pa potem, ko je izdelek oz. rešitev že razvita?
Viktor: V fazi pilotnih projektov smo mi prva 'bojna linija' – za odpravo napak, podporo pri integraciji in prilagoditvah. Ko pa je produkt že širše v uporabi, nudimo podporo tretje ravni – spremljamo, kako se produkt obnaša v realnem okolju, odpravljamo napake, razvijamo nadgradnje itd. 

Če bi se želel/-a priključiti vašemu oddelku, katere tehnične kompetence potrebujem?
Viktor: Imamo znanje s treh ključnih področij: mehanike, elektronike – od senzorjev in krmilnih platform do komunikacij in PLC integracij – ter programske opreme. Slednja omogoča realno časovno upravljanje sistemov, lokalizacijo, prepoznavo objektov, navigacijo, izogibanje oviram, upravljanje z energijo in komunikacijo med sistemi ter s človekom. 

Poseben poudarek dajemo tudi razvoju programske logike za flote vozil. Tu obvladujemo dodeljevanje nalog, iskanje optimalnih poti in reševanje konfliktov med roboti. Ne pozabljamo pa niti  na raven načrtovanja okolja, določanja pravil vožnje ter interakcijo z drugimi sistemi.

Katere tehnologije in rešitve uporabljate vsak dan?
Viktor: Uporabljamo:

  • LIDAR (Light Detection and Ranging), 2D in 3D kamere za zaznavanje okolice;
  • UWB (Ultra-Wideband), radar, IMU (Inertial Measurement Unit), enkoderje ter metode SLAM za natančno globalno in lokalno pozicioniranje;
  • kombinacijo kamer, scannerjev in računalniškega vida za prepoznavo objektov in ljudi;
  • najrazličnejše senzorje za zaznavanje gibanja objektov, tovora, ljudi;
  • embedded in Edge computing za lokalno, realnočasovno obdelavo podatkov (od uC krmilnikov, PLCjev do PCjev in serverjev);
  • UI in strojno učenje za napovedovanje gibanja, optimizacijo poti in prilagajanje vedenja robota v realnem času.

Kako pa vse omenjeno izgleda v praksi?
Viktor: Naš razvojni proces je res celovit, saj pokrivamo:

  • načrtovanje mehanike:
    razvoj mehanskih komponent z uporabo statičnih in dinamičnih analiz, priprava prototipov ter izvajanje testiranj za preverjanje vzdržljivosti, robustnosti, sestavljivosti in enostavnosti vzdrževanja. Naš cilj je, da so rešitve ne le funkcionalne, temveč tudi zanesljive in primerne za dolgotrajno uporabo v industrijskih okoljih;
  • razvoj elektronike:
    razvijamo celoten spekter elektronskih komponent, vključno z: 
    - motorskimi kontrolami za pogon aktuatorjev z močjo do nekaj kilovatov, brezžičnimi in žičnimi komunikacijskimi vmesniki (npr. CAN, Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth, UWB);
    - sistemi za žično in brezžično polnjenje baterijskih sklopov;
    - power management rešitvami za učinkovito upravljanje z energijo;
    - ter varnostnimi podsistemi, ki vključujejo funkcionalno varnost (npr. redundantne poti, varno zaustavljanje) pa tudi električno varnost (npr. zaščita pred prenapetostjo, kratkimi stiki, izolacija);
  • vgrajena programska oprema (embedded software):
    razvijamo nizkonivojsko programsko opremo za upravljanje aktuatorjev, senzorjev in komunikacijskih protokolov, ki mora delovati v realnem času.

Gorazd: Zelo pomembni sta nam kakovost in varnost, zato se ukvarjamo tudi s:

  • testiranjem in validacijo: izvajamo obsežna avtomatizirana testiranja, ki vključujejo simulacije, fizične teste in dolgoročno obratovanje prototipov;
  • sistemi zagotavljanja kakovosti: razvijamo orodja in procese za spremljanje stabilnosti, varnosti in skladnosti z industrijskimi standardi;
  • pripravo na produkcijo: vključuje izdelavo tehnične dokumentacije, navodil za montažo, orodij za konfiguracijo in podporo za proizvodne ekipe.

To je orkester in vsak del mora odigrati svojo najboljšo izvedbo. 

Strukturiran pristop nam omogoča, da razvijamo rešitve, ki so tehnično dovršene, robustne in pripravljene za učinkovito implementacijo pri strankah.

Epilog je del skupine KNAPP. Kaj konkretno to pomeni za vaš oddelek?
Viktor: Smo del multinacionalke KNAPP, kjer nas poznajo kot agilne inovatorje. Sodelovanje nam omogoča, da smo nenehno v stiku z novostmi in tehnološkim razvojem.  To je izjemna priložnost za osebni in strokovni razvoj posameznika, hkrati pa smo del skupne zgodbe in soustvarjamo rešitve, ki delujejo globalno.

Gorazd: Znotraj skupine KNAPP dnevno sodelujemo pri oblikovanju rešitev in razreševanju novih izzivov. Vsak dan smo v stiku z globalno ekipo in tudi s partnerji, saj morajo biti vse rešitve natančno usklajene, da omogočajo brezhibno integracijo v širše sisteme znotraj skupine. Iz Slovenije osvajamo svet. 

Kakšno je vzdušje v ekipi? 
Viktor: Smo zelo multidisciplinarna ekipa strokovnjakov – od mehatronikov, elektronikov, programerjev do sistemskih inženirjev. Kljub tehnično zahtevnim nalogam, je pri nas sproščeno, sodelovalno in zelo dinamično vzdušje. 

Hitro se dogovorimo, kdo prevzame odgovornost. Med seboj si zelo zaupamo, saj vsi vemo, da rešujemo resne izzive. A znamo tudi 'odklopit'.

Gorazd: Najboljše rešitve so vedno rezultat dobrega sodelovanja, zato res veliko damo na medsebojno zaupanje, agilne metode dela in stalno učenje. Vsak član ekipe ima priložnost prispevati svoje ideje in soustvarjati prihodnost mobilne robotike. To je tisto, kar nas povezuje in žene naprej.

Za koga se najde mesto v vaši ekipi? 
Viktor: Za inženirke in inženirje, ki željo razumeti celoten sistem – od vijaka do algoritma. Pa za tehnološke navdušence, ki jih ne ustavi, če nekaj ne dela, temveč znajo iskati rešitve in si, če je treba, upajo hoditi tudi po robu. Za vse, ki jih žene radovednost. In tiste, ki razumejo kompleksnost – da jih ta ne prestraši, ampak motivira. 

Ekipa Robotike se je začela razvijati leta 2017 kot interni start-up za razvoj samovozečih vozil. "Nemara smo šli v to iz povsem čustvenih nagibov, ker sem nekoč študiral robotiko in sem si zaželel imeti na stara leta svojo igračko. Imeli smo srečo in uspelo nam je pritegniti prave kadre. No, brez sredstev Spirita bi težko začeli," v intervjuje za Delo pove direktor Damjan Širca. 

Danes ekipa sodeluje na globalnem trgu pri najzahtevnejših projektih. Sodelovala je tudi pri razvoju sistema AeroBota, ki je letos na največjem evropskem sejmu za notranjo logistiko LogiMAT 2025 prejel nagrado Best Product

Te zanima? Pridi v našo družbo in razvij svoj potencial. Only the sky is the limit!